Kraków 10 obiektów

Kościół św. Anny z 1689-1702 r., projekt Tylman z Gameren, barokowy (najcenniejsza barokowa świątynia miasta), z bogatymi sztukateriami i polichromiami, wyposażenie jednorodne, w kaplicy grobowiec św. Jana Kantego.

Collegium Maius z wieku XV, budynek najstarszej uczelni w Polsce, rozbudowany w latach 1518-1540, późnogotycko-renesansowy, jest siedzibą Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

foto zerowka

Kościół Mariacki z XIV w., gotycki, przebudowany w XV w., zachowane cenne średniowieczne witraże i ołtarz główny w formie poliptyku, wykonany przez Wita Stwosza w latach 1477-1489 - wysokość 13 m (uznawany za jeden z najcenniejszych ołtarzy gotyckich w Europie). W wyposażeniu tekże m.in. ołtarze, rzeźby i obrazy, XV-XX w., we wszystkich stylach. Jedna z wież zbudowana w 1478 r., (80 m) posiada gotycki hełm, z jej okien grany jest co godzinę hejnał.

Sukiennice - dwa szeregi dawnych kramów średniowiecznych, w 1556 r. przebudowanych w stylu renesansowym, mieszczą one obecnie Muzeum Narodowe z bogatą Galerią Malarstwa Polskiego z XVIII-XX w., obok wieża ratuszowa z XIV w., o wysokości 70 m, pozostałość po ratuszu miejskim, wyburzonym w XIX w., jest ona dziś siedzibą Muzeum Historycznego.

Zespół zamku wawelskiego, rozbudowywany od X w. w miejscu grodu na rozlewiskach Wisły. Zamek, będący od 1320 r. rezydencją królów Polski, przebudowany został w latach 1499-1536 przez króla Zygmunta Starego w stylu renesansowym, w czasach austriackiego zaboru zamieniony był na koszary wojskowe oraz szpital i pozbawiony wielu starych budynków, rekonstruowany po roku 1905.

Barbakan. Pozostałosci obwarowań miejskich

foto zerowka

Klasztor Kamedułów na Bielanach

foto zerowka

Zabudowa Starego Miasta

Klasztor Jezuitów

Zespól klasztorny augustianów


Tarnowskie Góry Racławice Bochnia Baranów Haczów Jarosław Przemysl Lańcut Kraciczyn Pszczyna Częstochowa Sulejów Podklasztorze Boguszyce Maurzyce Arkadia Nieborów Kielce Wachock Krzemionki Opatowskie Ujazd Sandomierz Oswiecim Kraków Wieliczka Wisnicz Dębno Kazimierz Dolny Lublin Chełm Zamosć Kalwaria Zebrzydowska Lipnica Murowana Binarowa Sękowa Blizne Œwidnica Łęknica Srebrna Góra Góra œw. Anny Żagań Jawor Krzeszów Legnickie Pole Lubiaż Trzebnica Wrocław Henryków Paczków Brzeg Kanał Augustowski Frombork Lidzbark Warmiński Warszawa Radzyń Chełmiński Kamień Pomorski Stargard Szczecinski Gdansk 7 obiektów Malbork Toruń Chełmno Strzelno Biskupin Poznań Ostrów Lednicki Gniezno

adres lktk UWAGA Strona nie aktualizowana od marca 2012 roku.Aktualna strona www.lktk.pl